lt | ru
Meniu Uždaryti

LEGIONELIOZĖ

Legioneliozė nėra dažna liga. Tyrimų metu nustatyta, kad tik iki 5 proc. užsikrėtusiųjų ja suserga, tačiau pasitaiko ir mirties atvejų, jų pastaruoju metu registruota Vilniuje. Legionelioze daugiau serga vyresnio amžiaus asmenys, dažniau – vyrai.
Legioneliozė – ūminė užkrečiamoji liga, kurią dažniausiai sukelia Legionella pneumophila bakterijos. Žmogus minėtomis bakterijomis užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra ligos sukėlėjų. Legionelioze neužsikrečiama geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, neužsikrečiama nuo sergančio asmens. Legioneliozė pasireiškia ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais.
Nedideli legionelių kiekiai randami natūralioje aplinkoje: upių ir ežerų vandenyje, dirvožemyje, didesni kiekiai – visuomeninės ir gamybinės paskirties objektų karšto ir šalto vandens sistemose. Šiose sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant oro kondicionavimo, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja galimybė legionelėms plisti. Legionelės gali daugintis karšto ir šalto vandens talpyklose, šiltame vandenyje (palankiausia vandens temperatūra joms daugintis 20-45 °C); vamzdžiuose, kuriais silpnai ar visai neteka vanduo, apnašomis padengtuose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose.
Svarbiausia profilaktinė priemonė – tinkamas vandens temperatūros režimo palaikymas. Legioneliozės profilaktikai svarbu taikyti priemones, stabdančias legionelių dauginimąsi: palaikyti karšto vandens temperatūrą +50-60 ºC ribose; šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė nei +20 ºC; neleisti vandeniui užsistovėti; tinkamai valyti vandens sistemas, kad nesusidarytų nuosėdos; reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus. Ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas ir kt. Norint sunaikinti legioneles, taikomos šios priemonės: padidinama karšto vandens temperatūra iki +66 0C visoje vandens sistemoje ir išlaikoma 25 min. Po to ne trumpiau kaip 5 min. plaunami visi sistemos išleidimo vamzdžiai, atsukus visus čiaupus. Būtina įspėti vartojančius karštą vandenį, kad nenusiplikytų. Jeigu karšto vandens tiekimo sistemoje temperatūra mažesnė negu 50 laipsnių, būtina taikyti termošoką.
Rekomendacijos, kaip reikia prižiūrėti karšto vandens sistemas:
1. Palaikyti aukštesnę nei +50 0C temperatūrą karšto vandens sistemoje.
2. Išvengti taršos dėl stovinčio vandens.
3. Dezinfekuoti vandenį karščiu. Terminio „šoko“ metu +66 0C karšto vandens temperatūra turi būti palaikomai toliausiai nuo vandens šildytuvo nutolusiuose čiaupuose. Todėl vandens šildytuve temperatūra turi būti pakelta iki +70-80 0C (priklauso nuo karšto vandens vamzdyno ilgio) ir ne trumpiau kaip 25 min., po to iš kiekvieno čiaupo +66 0C temperatūros vanduo turi būti nuleidžiamas ne trumpiau kaip 5 min.
4. Atlikti cheminį vandens nukenksminimą, jei terminis „šokas“ buvo neefektyvus arba nėra galimybės jo atlikti.
5. Išvalyti ir dezinfekuoti visus vandens čiaupus.
6. Reguliariai kontroliuoti vandens sistemos saugą.
7. Įsirengti saugias vandens sistemas.
Kovo 28 dieną, dieną, kai Visagino mieste bus atliekama karšto vandens tiekimo sistemos terminė dezinfekcija, nuo 10 iki 22 valandos nuleisti karštą vandenį ne mažiau nei 5 minutes iš visų bute esančių vandens kranų. Po terminės dezinfekcijos rekomenduojame nuimti vandens kranų maišytuvus, dušų antgalius, mechaniškai nuvalyti susidariusias nuosėdas ir užmerkti specialiose dezinfekuojančiose priemonėse.
Atkreipiame dėmesį, kad karšto vandens temperatūra bus padidinta daugiau nei iki 66 0C, nenusiplikykite. Būkite atsargūs!
Papildomą informaciją žiūrėkite čia