lt | ru
Menu Close

Keičiame šildymo sistemą administraciniame pastate

Iš pradžių trumpai apie projektą. Kodėl?

Už vasario mėn. VĮ „Visagino energija“ pateikė UAB „Visagino būstas“ daugiau nei 45000 Lt sąskaitą už šildymą (palyginimui: tarifų tvirtinimo laikotarpiu sąskaitos buvo 3700 Lt).

Labai gaila, kad žurnalistų nedomina, kur ir kuriame tarife numatytos tokios šildymo apmokėjimo sumos.

Iš kur tokias sumas ims nuomininkai? Neturėdami lėšų apmokėjimui, jie paprasčiausiai išeis, kas tada apmokės išlaidas, susijusias su patalpų išlaikymu ir jų apšildymu.

Labai ryškus pavyzdys to, kas atsitinka su pastatu, kai savininkai ir nuomininkai neturi lėšų apmokėti už šildymą, yra Veteranų g. 5 pastatas (ta dalis, kur yra bankas „Swedbank“). Trūkę radiatoriai, kanalizacijos vamzdžiai, skilę unitazai ir šalto vandens vamzdžiai.

Ar galima tikėtis, kad VĮ „Visagino energija“ tarifai sumažės.

Deja, ne.

Reikėtų deramai įvertinti tai, kad VĮ „Visagino energija“ dabar vykdo katilo, kuris bus kūrenamas mediena, statybą. Mediena 1,5-2 kartus pigesnė už gamtines dujas. Tačiau šis katilas galės patenkinti tik 10 proc. miesto ir IAE šilumos poreikio žiemą, reiškia galės tik labai nežymiai įtakoti tarifo dydį.

Į klausimą „kodėl“ atsakėme, dabar atsakysime į klausimą „ką statome“.

Iš pat pradžių katilinei buvo keliami labai griežti reikalavimai.

Katilai turi būti kūrenami granulėmis. Buvo svarstomi du variantai: medienos (Lietuvoje yra 8 gamintojai, Latvijoje – 12 gamintojų) ir durpių (Lietuvoje yra 2 gamintojai). Durpių granulės du kartus pigesnės, bet pelenų nuo jų 2 kartus daugiau – greičiau susidėvės katilo pelenų pašalinimo sistema.

Katilai (jų bus 3 vienetai, po 100 kW kiekvienas) turi būti pilnai automatizuoti: kuro padavimas, degimas, pelenų pašalinimas, pneumatinis katilo valymas kas 3 min. (šį laiko tarpą galima keisti pagal užsakovo pageidavimą).

Katilai automatiškai palaiko reikiamą pastato temperatūrą arba būna budėjimo režime ir sugedus vienam iš katilų automatiškai pradeda darbą.

Sugedus kokiam nors įrenginiui, bus išsiųstos SMS žinutės 3 nurodytiems telefono numeriams.

Mes turėsime galimybę nuotoliniu būdu (internetu) tikrinti sistemos darbą.

Katilinėje yra numatytas kuro, skirto savaitei darbo, saugojimo bunkeris. Pagal reikalavimus specialistas turi užeiti į katilinę 1 kartą per 5 dienas.

Kodėl keliami tokie griežti reikalavimai? Mes iš pat pradžių neplanavome didinti UAB „Visagino būstas“ darbuotojų skaičiaus. Tie darbuotojai, kurie aptarnavo šilumos mazgą, aptarnaus ir katilinę.

Ar nebaisu buvo palikti VĮ „Visagino energija“?  Katilinės sistema suprojektuota taip, kad per 3 min. bus galima prisijungti prie „Visagino energija“ tinklų.

Kokie bus katilinės dūmai? Deja, mūsų gyventojai mieste nėra matę nei vienos šiuolaikinės katilinės, kuri naudotų biokurą. Pastatytas legaliai (bažnyčioje ir 3 mikrorajono kotedžuose) negalima pavadinti šiuolaikinėmis, o 3-4 pastatytas nelegaliai, kurios sėkmingai leidžia dūmus į Visagino dangų, tuo labiau.

Maksimali kuro, kuris bus naudojamas katilinėje, drėgmė iki 5-10 proc. (malkų drėgmė  iki 55-60 proc.).

Katilo automatika, kontroliuojanti degimą, galingas „ciklonas“, sumontuotas po katilų (jis  sugaus daugiau kaip  75 proc. kietųjų dalelių) ir ekonomaizeris (šilumokaitis), ataušinantis  dūmų dujas, sumažindamas jų greitį, pašalina paskutines kietąsias daleles. Tvirtai galima teigti, kad iš kamino praktiškai kils tik vandens garai.

Ar tai pelninga?

Šiai dienai į „Visagino energija“ tarifą įskaičiuotos 15 proc. nuostoliai šilumos trasoje. Aukščiausia ES dujų kaina. Jų katilai, degindami kurą, apšildo SIB katilinės patalpas. Mūsų katilų šilumos praradimai šildys „Visagino būsto“ patalpas.

Didelis granulių tiekėjų skaičius leidžia tikėtis konkurencingų kainų.

Deja, su „Gazpromu“ nepasiderėsi. Mes tikimės, kad mūsų katilinės darbo pradžia paskatins verslininkus pradėti granulių gamybą Visagine.

Valdyba įdėjo daug pastangų renkant informaciją, ją analizuojant, lankantis panašiose Lietuvos ir Latvijos katilinėse. Niekas net nebandė slėpti šios informacijos nuo tarybos narių ir gerbiamo administratoriaus.

Kodėl apie šią statybą nebuvo informuoti miesto gyventojai ir žurnalistai?

Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus tokio objekto statybai nėra reikalingas viešas projekto aptarimas.