Turbūt visi prisimenate laiką, kuomet galėjome tik pasvajoti apie tokį dalyką kaip vakcina nuo COVID-19. Šalys, kuriose vakcinuojasi didžioji dalis gyventojų, šiandien grįžta į įprastą gyvenimą bei skelbia nugalėjusios pandemijos pinkles. Jie pasinaudojo mokslo suteikta dovana, tą galime padaryti ir mes.
Gegužės 10 dieną Lietuvoje pradėta visuotinė vakcinacija nuo COVID-19.
Nuo gegužės 10 pradėti skiepyti vyresni negu 55-erių metų gyventojai.
Nuo gegužės 17 d. – nuo 45-erių, nuo
gegužės 24 d. – nuo 35-erių,
nuo gegužės 31 d. – nuo 16 m.
Registruotis vakcinai galima:
https://vakcina.myhybridlab.com/selfregister/vaccine arba skambinant 1808.
Lietuvoje galiojantis galimybių pasas: kaip gauti, instaliuoti ir kokias galimybes jis suteikia?
Galimybių pasą gali gauti asmenys:
- Pasiskiepiję nuo COVID-19:
– praėjus 1 savaitei po „Comirnaty“ ar „COVID-19 Vaccine Moderna“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą;
– praėjus 2 savaitėms po „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo;
– praėjus 4 savaitėms po „Vaxzevria“ pirmosios vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip praėjus 12 savaičių;
– po „Vaxzevria“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą.
- Gavę neigiamą COVID-19 testo rezultatą (atlikus COVID-19 tyrimą ir gavus neigiamą atsakymą – ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus SARS-CoV-2 PGR tyrimą arba ne anksčiau nei prieš 24 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus antigeno testą.)
- Persirgę COVID-19 (persirgusiems COVID-19 žmonėms koronaviruso diagnozė turės būti patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu. Tam, kad būtų galima naudotis Galimybių pasu, nuo šio teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau kaip 180 dienų, o saviizoliacijos terminas turi būti pasibaigęs. Jeigu žmogus persirgo COVID-19, tačiau nesikreipė į šeimos gydytoją, E. sveikatos sistemoje esančioje jo ligos istorijoje persirgimo faktas nebus užfiksuotas.)
- Asmenims iki 16 metų galimybių pasas nereikalingas – tam, kad jie galėtų naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis, užteks parodyti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Galimybių pasą galima gauti paspaudus ant nuorodos https://gpasas.lt/ (Šis dokumentas bus susietas su E. sveikatos sistema. Tai reiškia, kad Galimybių pasą galima turėti tik tais atvejais, kai duomenys apie vakcinavimą, persirgimą ar testo rezultatą yra E. sveikatos sistemoje, t. y. juos suvedė Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai.)
Ką suteikia galimybių paso turėjimas?
- Galima lankytis maitinimo įstaigų viduje.
- Rengti asmenines šventes su neribotu dalyvių skaičiumi.
- Galimybių pasas leis įvairias laisvalaikio pramogas tiek lauke (pvz. plaukioti pramoginiais laivais), tiek viduje (pvz. žaisti biliardą ar boulingą).
- Darbuotojai galės grįžti į darbo vietas.
- Leidžiami kontaktiniai pasimatymai pataisos įstaigose.
Svarbu žinoti!
- Tiek pasiskiepijusiems, tiek persirgusiems Galimybių paso statusą (QR kodą) reikia atsinaujinti kas 7 dienas.
- Nesinaudojantys elektronine bankininkyste ar neturintys elektroninės prieigos, popierinį paso variantą galės gauti Registrų centro teritoriniuose padaliniuose!
Informacija parengta pagal 2021 m. birželio 1 d. galiojančias teisės aktų nuostatas. Informacinis šaltinis: https://eimin.lrv.lt/lt/naudinga-informacija-1/informacija-verslui-del-covid-19/verslo-salygos-karantino-metu/galimybiu-pasas/dazniausiai-uzduodami-klausimai-2