lt | ru
Meniu Uždaryti

KODĖL IŠ VENTILIACIJOS ANGOS Į BUTĄ PLŪSTA ŠALTAS ORAS?

Ventiliacija gyvenamuosiuose namuose yra tiekiamoji ir ištraukiamoji. Ventiliacijos kanalai ištraukia orą, o šviežias oras patenka pro langus. Jei nėra oro srauto, ventiliacijos kanalai nustoja veikti.

Ankstesnės statybos daugiabučių vėdinimo projektuose buvo atsižvelgiama į durų ir langų blokų, pagamintų iš medžio, naudojimą. Per visą langų ir durų konstrukcijų perimetrą būdavo nedidelis tarpas, dėl kurio į kambarį nuolat patekdavo lauko oras. Bute oras būdavo pastoviai papildomas, tai neleisdavo sustoti natūraliam vėdinimo procesui. Šaltas oras yra sunkesnis už šiltą, susimaišiusios dvi oro masės sukuria oro srauto cirkuliaciją, kuri kyla aukštyn ir per ventiliacijos kanalą išeina į lauką.

Dabar montuojami langai ir durys sandariai užsidaro ir neturi tarpų. Tai padeda išlaikyti šilumą patalpoje, pagerina garso izoliaciją, tačiau visiškai sustabdo oro prieigą. Neturint tiekimo srauto, išmetimas neįmanomas – tiesiog nėra ką ištraukti, slėgis patalpos viduje greitai susilygina su išorės slėgiu, ir vėdinimo procesas sustoja. Žiemą sunkus šaltas oras patenka į vėdinimo kanalą, o nesant pasipriešinimo sklinda į patalpos vidų.

Įstiklindami langus ir balkonus sandariais stiklo paketais, butų savininkai patys nesąmoningai sutrikdo natūralią oro cirkuliaciją. Tuomet sumažėja oro srautas iš lauko, atitinkamai mažėja ir išeinančio oro kiekis, išnešantis nemalonius kvapus, drėgmę, dulkes.

Jei išorinės sąlygos yra palankios, bet ventiliacija veikia atbuline kryptimi, būtina nustatyti to priežastį. Galima pabandyti šiek tiek atidaryti langą ir stebėti rezultatą. Plastikiniai langai turi mikroventiliacijos režimą, kurį rekomenduojama naudoti nuolat, jei leidžia oro sąlygos ar nėra didelių šalčių.

Žiemos metu UAB „Visagino būstas“ specialistai gauna nemažai skundų dėl iš ventiliacijos į butą plūstančio šalto oro. Kiekvienu konkrečiu atveju vykdoma individuali apžiūra: vėdinimo kanalų tikrinimas ir valymas mechaniniu būdu, apžiūrimas ortakis ir vėdinimo kanalas patalpos viduje uždarius ir atidarius langus.

Daugeliu atvejų patikrinimai rodo, kad ventiliacija yra veikianti. O atvirkštinės traukos priežastis yra ta, kad taupydami šilumą, gyventojai užsandarina langus ir duris, o ventiliacijos kanalus užklijuoja plėvele arba uždaro kokiais nors daiktais. Jei taip padaroma, padėtį pablogina dar ir tai, kad, nesant ventiliacijos, padidėja drėgmė ir bute atsiranda pelėsis.